PROJEKTY a PROGRAMY

PROGRAMY MATEŘSKÉ ŠKOLY:

EDaSTIM

EDaSTIM JE NÁSTUPCE EDUKATIVNĚ STIMULAČNÍCH SKUPINEK (ESS). JEDNÁ SE O REVIZI A INOVACI ESS, KDY JE POSÍLENÁ OBLAST ŘEČOVÝCH SCHOPNOSTÍ, PRINCIP A ROZDĚLENÍ DO 10 LEKCÍ VŠAK ZŮSTÁVÁ.

Program EDaSTIM (edukace a stimulace) pro děti předškolního věku je zaměřený na podporu školní připravenosti, na prevenci školního neúspěchu za aktivní spoluúčasti rodiny. Je jednou z možností, jak minimalizovat nerovnoměrnosti ve vývoji dítěte před vstupem do základního vzdělávání, kdy je zároveň podporována a angažována rodina dítěte.

Cílem programu je, aby dítě v rámci svých předpokladů dosáhlo takového stupně zralosti a připravenosti na školu, aby se bylo schopno bez obtíží účastnit výchovně vzdělávacího procesu nebo alespoň bez větších obtíží, nejlépe s radostí a zvídavostí. Důraz je kladen na rozvoj jednotlivých schopností dítěte potřebných pro úspěšné zvládnutí čtení, psaní a počítání, rozvoj myšlení, řeči, soustředění, emočních a volních procesů, sociálních dovedností.

Celý program vychází z principu časovosti a z ní vyplývající posloupnosti, z postupu po krocích od jednoduššího ke složitějšímu, od dílčího ke komplexnějšímu, staví na principu vzájemné propojenosti a podmíněnosti dílčích oblastí.

Přestože systém činností je v programu skupin dán náplní v jednotlivých setkáních, není neměnný. Program musí respektovat potřeby jednotlivých dětí, je nutno ho přizpůsobit složení konkrétní skupiny. Děti ve skupině mohou být na různé vývojové úrovni a tudíž potřebují podněty rozdílného stupně obtížnosti. Z tohoto důvodu je kurz zaměřen i na vývojové fáze sledovaných oblastí (grafomotorika, řeč, sluchové vnímání, zrakové a prostorové vnímání, základní matematické představy) tak, aby učitel dokázal zvolit obtížnost daných činností podle potřeb dětí.

 

PROJEKTY MATEŘSKÉ ŠKOLY:

 

MAMI – TATI, POJĎME SI ČÍST

NAŠE MŠ SE ZAPOJILA DO PROJEKTU čtenářské pregramotnosti

MAMI – TATI, POJĎME SI ČÍST, realizované Nadačním fondem LEPŠÍ ŽIVOT, pod záštitou MŠMT a je cílená pro děti v posledním roce docházky do MŠ.

Předpokládaný termín zahájení bude 3. 3. 2025.

V MŠ zapojení rodiče obdrží DOPIS, kde jsou uvedena pravidla této aktivity. Ukončení je 7.4. 2025

Přejeme Vám, aby se Vám Vaše práce s Vaším dítětem líbila.

Základní pravidla této aktivity jsou:

  • Knihy pro tuto aktivitu obdržíte zapůjčené domů, nebudete mít s touto aktivitou žádné náklady, pouze radost se svým dítětem.
  • Je důležité dodržet termíny předávání knih, což je od pondělí do pondělí.
  • Výstupem této aktivity je jakýkoliv obrázek Vašeho dítěte, připomínající knihu (event.s Vaším komentářem)

 

Dne 11. 4. 2025 od 9:30 hodin bude oficiální ukončení projektu se společnou závěrečnou aktivitou,  výstavou obrázků dětí z přečtených knih.

Vše za osobní účasti garanta projektu Ing. Josefa Vavříka, sponzora a zástupce zřizovatele.

DĚKUJEME VŠEM ZAPOJENÝM RODIČŮM ZA SPOLUPRÁCI A ZPĚTNOU VAZBU.

HÝBEME SE S NOTÝSKEM

Naše mateřská škola  je od září 2024 zapojena do projektu  České asociace Sport pro všechny, z.s. „Hýbeme se s Notýskem“.

Projekt Hýbeme se s NOTÝSKEM reaguje na klesající pohybovou gramotnost a fyzickou kondici dětí.

Cílem je podpořit u dětí přirozenou radost z pohybu, posílit jejich fyzické zdraví a vytvořit pevný základ pro aktivní a zdravý životní styl.

Hudebně-pohybový vzdělávací koncept, který tvoří základ projektu, je již řadu let úspěšně testován a využíván v mnoha mateřských školách.

Tento koncept staví na hudebně-pohybových hrách a pohybových aktivitách, které podporují a rozvíjejí přirozenou touhu dětí se hýbat, navozují duševní pohodu a posilují pozitivní sociální interakce ve skupině. Projekt aktivně využívá pohybový potenciál a nekonečnou energii dětí, aby je motivoval k radostnému a zdravému pohybu.

AKTIVNÍ ZAPOJENÍ DO VÝZVY:

Velká podzimní pohybová hra

Velká zimní pohybová hra

Velká jarní pohybová hra

 

 

PROJEKT OP JAK II 2025-2027

Naše škola se aktivně zapojila do výzvy MŠMT  Šablony pro MŠ I Operačního Programu Jan Amos Komenský (dále jen „OP JAK“) a získala na realizaci projektu „JAK podpora inovativního vzdělávání v MŠ“ finanční prostředky, z nichž hradí zajímavé projektové dny, další vzdělávání pedagogických pracovníků a personální podporu na pozici ŠA.

 

 

MAP ORP Blansko – IV. projekt

 

 

DIGITALIZUJEME ŠKOLU REALIZACE INVESTICE NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY – KOMPONENTA 3.1

V rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace investice přispívá na vybavení žáků digitálními technologiemi pro rozvoj jejich informatického myšlení a digitálních kompetencí a na prevenci digitální propasti.

 

 

 

   MALÁ DIGITÁLNÍ UNIVERZITA – V rámci pokračování úspěšného programu polytechnického vzdělávání Malá technická univerzita, ve spolupráci s IT experty vytvořili metodiky a podpůrné materiály digitálního vzdělávání dětí v mateřských školkách a základních školách „Malou digitální univerzitu“.  Důraz je kladen na poznání digitálního světa tzv. screenless (žádné monitory), ale na koberci a prožitkem. Při aktivitách s dětmi je využíváno např. programovatelného dřevěného robota Cubetto.

Více na   Programy pro děti – www.mtuni.cz

 

 

 

MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA – aktivní zapojení všech dětí v průběhu celého školního roku v rámci 8 hodinových lekcí a 2 projektových dnů, které jsou vedené profesionálně proškolenými lektory.

Jedná se o výukový program zaměřený na polytechnické vzdělávaní. Představuje, jak názorně a jednoduše poznávat technický svět kolem nás
s cílem vzbudit v dětech zájem o techniku a své okolí. Rozvíjí logické myšlení, komunikační dovednosti, prostorovou orientaci a představivost.

Více na Programy pro děti – www.mtuni.cz

 

 

 

 

RECYKLOHRANÍ